Capgemini Polska – IT Girls rEvolution Academy pomaga młodym kobietom wejść w świat IT
IT Girls rEvolution Academy (w skrócie ITGrA) to projekt edukacyjny skierowany do uczennic szkół średnich. Jest bezpośrednią odpowiedzią na nierówności, jakie obserwujemy na kierunkach informatycznych uczelni wyższych – niespełna 20% osób studiujących na kierunkach informatycznych stanowią kobiety.
– Chcemy odczarować wciąż żywe mity o pracy w IT i pokazać naszym uczestniczkom, że ta branża jest dla wszystkich, bez względu na płeć – mówi liderka projektu Magda Rucińska, Senior Project Manager w Capgemini Polska.
ITGrA, powstała w 2019 z inicjatywy sieci pracowniczej Women@Capgemini, uzyskując dofinansowanie na działania społeczne w ramach programu grantowego Capgemini Polska „Inwestujemy w dobre pomysły”. Właśnie ruszyła piąta edycja tego wydarzenia, realizowana w tym roku jako jeden z flagowych projektów CSR w naszej firmie.
– Kiedy związałam się z Community Women@Capgemini, której jednym z zadań jest wyrównywanie szans rozwoju kobiet i mężczyzn, zauważyłam, że mniejsza liczba kobiet wybierających techniczną ścieżkę rozwoju przekłada się bezpośrednio na dysproporcje w zatrudnieniu. Postanowiłam stworzyć projekt, w którym wolontariuszki i wolontariusze z Capgemini Polska podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz zachęcą dziewczyny do wejścia w branżę IT – wyjaśnia Magda Rucińska.
Wspieramy oddolne inicjatywy Capgeminersów
Od 2012 wspieramy i rozwijamy wolontariat pracowniczy, finansując projekty pracownicze.
– Za pośrednictwem grantów mamy realny wpływ na lokalne społeczności, a liderzy i liderki rozwijają w sobie wiele kompetencji – tak o korzyściach wolontariatu mówi Ewa Krupka, Junior CSR Manager w Capgemini Polska. W trakcie 12 lat istnienia programu przeprowadzono ponad 140 projektów, przeciwdziałających wykluczeniu cyfrowemu, promujących działania na rzecz integracji i różnorodności oraz chroniących środowisko naturalne. Ich założenia wpisują się w strategię firmy oraz cele zrównoważonego rozwoju ONZ.
Dobro pączkuje, ale trzeba umiejętnie je prowadzić
ITGrA wystartowała jako inicjatywa lokalna. W 2020 przekonaliśmy się, że mimo pandemii jesteśmy w stanie kontynuować nasze działania, a nawet zwiększyć ich zasięg terytorialny. Dzięki sesjom zdalnym mogliśmy zaprosić do udziału szkoły zarówno ze Śląska, jak i z Małopolski. W 2021 dołączyły do nas kolejne województwa: wielkopolskie i dolnośląskie. Rok później ponownie rozszerzyliśmy zasięg o województwa lubelskie i opolskie – i tym sposobem zbudowaliśmy projekt ogólnopolski.
Na Dolnym Śląsku ITGrA działa od 3 lat. W 2021 zaprosiliśmy do udziału 16 osób z III LO im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu; w 2022 – 8 osób z tej samej szkoły oraz 8 osób z II LO w Lubinie. W tegorocznej edycji skupiliśmy się na małych miejscowościach – będziemy działać we współpracy z Powiatowym Zespołem Szkół nr 3 w Sobótce oraz Noworudzką Szkołą Techniczną. Mimo zaangażowania wielu osób, zarządzanie tak dużym zespołem i różnorodnymi zadaniami nie jest łatwe.
– Były momenty trudne, często pracowaliśmy nad projektem do nocy – przyznaje Magda Rucińska i dodaje, że to co udało się osiągnąć przeszło jej najśmielsze oczekiwania – Składając wniosek, wyobrażałam sobie finał projektu zorganizowany na dużej, pięknej auli z udziałem wielu zaproszonych osób. Te marzenia się ziściły i myślę, że to był jeden z największych zawodowych sukcesów – podsumowuje Magda Rucińska.
Co oferujemy uczestniczkom?
ITGrA jako projekt edukacyjny przekazuje wiedzę z różnych obszarów IT, m.in. sztucznej inteligencji, Microsoft Low Code Platforms, UX Design, zarządzania projektem, testowania i infrastruktury w IT. W 2022 dostarczyliśmy w sumie ponad 180 godzin szkoleniowych w trybie hybrydowym. Dla naszych 102 uczestniczek zorganizowaliśmy jeden dzień warsztatów w biurach Capgemini w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu i w Poznaniu.
– Pokazanie dziewczynom świata IT od środka odczarowuje mit programisty pracującego w ciemnym garażu, mającego za towarzystwo jedynie cztery monitory. A tymczasem nasze biura są kolorowe, znajdują się w nich strefy do pracy grupowej, indywidualnej, odpoczynku. Mamy nowoczesne rozwiązania techniczne, które podnoszą komfort pracy. Wizyta w biurze to też spotkanie wolontariuszy i wolontariuszek „twarzą w twarz” z uczestniczkami projektu. Budujemy wtedy relacje na linii mentorzy-uczestnicy – mówi Magda Rucińska.
W tym roku przy realizacji projektu już po raz drugi wspiera nas Microsoft Polska. Dzięki bezpłatnej licencji do środowiska Microsoft Sharepoint, organizacja projektu przebiega w wyodrębnionym środowisku, co pozwala nam na dużo większą swobodę w działaniu i dzieleniu się wiedzą. Czterodniowa Akademia to pierwszy etap projektu. Potem uczestniczki przygotowują się do finałowego konkursu IT Diamonds. W 8-osobowych zespołach mają stworzyć zadane funkcjonalności we wcześniej przygotowanej aplikacji. Jurorzy i jurorki oceniają aspekty techniczne i umiejętności prezentacyjne, a trzy zwycięskie zespoły otrzymują tytuł laureata oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
W projekcie zyskują wszyscy
Kiedy zaczynaliśmy projekt w 2019, zaangażowanych było około 10 osób; dzisiaj lista wolontariuszy i wolontariuszek jest dziesięciokrotnie dłuższa. O powody, dla których ponad 100 osób decyduje się wesprzeć inicjatywę, zapytaliśmy w ankiecie. Najczęściej wskazywano na chęć działania na rzecz rozwoju kobiet w branży IT. Inną motywacją jest pasja do dzielenia się wiedzą, chęć sprawdzenia się w roli trenerskiej, a także rozszerzenia sieci kontaktów i podnoszenia własnych kompetencji. ITGrA jest odpowiedzią na wszystkie te potrzeby.
– Dzięki naszemu zaangażowaniu pomagamy nie tylko innym, ale i nam samym – Magda Rucińska z przekonaniem podkreśla walory zaangażowania pracowniczego – W ten sposób realizujemy działania zgodne z naszymi osobistymi przekonaniami, a jeśli są one spójne z wartościami firmy, jesteśmy w sytuacji, gdy wygrywają wszyscy.
Biuro Capgemini we Wrocławiu działa od 2004, skąd wspieramy międzynarodowych klientów z różnych branż od motoryzacyjnej, logistycznej, przez chemiczną, rozrywkową, sektory publiczne, aż do finansowej. Tu tworzymy, projektujemy, testujemy i rozwijamy oprogramowania, aplikacje, systemy oraz narzędzia.
Działania z zakresu CSR opieramy na trzech strategicznych filarach: włączeniu cyfrowemu, wspieraniu różnorodności oraz działaniu na rzecz środowiska. Capgeminersi chętnie angażują się w rozmaite działania prospołeczne – dobrym przykładem są projekty realizowane od 12 lat w ramach Programu Grantowego „Inwestujemy w dobre pomysły”. Liderzy i liderki prowadzą projekty społeczne dzięki dofinansowaniu z firmy. Niektóre z nich, jak np. ITGrA, wchodzą na stałe w portfolio programów CSR naszej firmy.
Ewa Krupka,
Junior CSR Manager,
Capgemini Polska
Materiał został oryginalnie opublikowany jako case study w pierwszej edycji Raportu Odpowiedzialni za przyszłość, który ukazał się w październiku 2023 roku. Premiera Raportu Odpowiedzialni za przyszłość 2024 odbędzie się już 4 października podczas konferencji Odpowiedzialni za przyszłość.
11 września 2024
Udostępnij
Bądź na bieżąco
Zobacz również